LASEROTERAPIA EVLT(EndoVenous Laser Treatment)

Jak działa wewnątrzżylne leczenie laserowe (EVLT)?
Śródżylne leczenie laserowe działa poprzez termiczne zniszczenie tkanki żylnej. Energia z lasera jest dostarczana do pożądanej lokalizacji wewnątrz żyły przez światłowód laserowy. Gdy laser zostaje uruchomiony, dostarcza energię cieplną do krwi i tkanki żylnej, powodujšc nieodwracalne miejscowe uszkodzenie tkanki żylnej, obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, przez co nie ma potrzeby jej usuwania.
Przewlekła niewydolność żylna zwykle zaczyna się mało dokuczli­wymi dolegliwościami. Na początku pojawia się obrzęk wokół kostek, odczuwa się ból, pieczenie, kurcze mięśni nóg. Z czasem widoczne stają się "popękane naczynia - pajączki". Nie leczona niewydolność żylna może prowadzić do pojawienia się żylakówa a nawet do powstawania trudno gojących się ran na podudziach.
Laserowe usuwanie żylaków to wysoka skuteczność leczenia, minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja oraz bardzo dobry efekt estetyczny. Metoda EVLT zastępuje klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Pozwala uniknąć cięcia w pachwinie i krwiaków związanych z klasycznymi metodami chirurgicznymi, co przekłada się bezpośrednio na bardzo dobrą tolerancję zabiegu laserowego przez pacjentów i minimalny stopień powikłań. Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego stwierdzona zostaje niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej.
Sam zabieg trwa około 60 minut i jest bezbolesny (nieco bolesne mogą być nakłucia podczas znieczulenia). Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Stosuje się znieczulenie tumescencyjne – jest to rodzaj znieczulenia miejscowego. Pacjent w tym samym dniu wraca do domu, a do normalnej aktywności zawodowej zwykle po 24 godzinach.

Zalety metody EVLT
- ambulatoryjny charakter zabiegu (wyjście do domu w dniu zabiegu)
- krótki czas operacji (około 60 minut)
- brak wielu widocznych nacięć i blizn pooperacyjnych
- szybki powrót do codziennej aktywności (zwykle po 24 godzinach)
mniejsze dolegliwości bólowe (leczenie przeciwbólowe jest zwykle krótsze niż po klasycznej operacji)
- wysoka skuteczność zabiegu
- małe ryzyko powikłań

Badania przed zabiegiem:
1. Morfologia.
2. Układ krzepnięcia (w typ APTT, INR).
3. Elektrolity.
4. Glukoza.
Badania są ważne 14 dni!

Dodatkowo:
1. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic pić i jeść.
2. Bezpośrednio po zabiegu, ze względu na znieczulenie nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.
3. Należy włożyć luźne ubranie aby nie zerwać opatrunków.
4. Na tydzień przed planowanym zabiegiem, należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy.
5. Leki przyjmowane na inne schorzenia, należy zażyć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
6. Zaleca się, aby w dniu zabiegu nie występowała miesiączka, opryszczka, stan zapalny.

Przygotowanie do zabiegu:
1. Rano można zjeść bardzo lekkie śniadanie, jeśli zabieg będzie popołudniu można pić, co jest nawet wskazane.
2. Proszę wygolić sobie ostrożnie nogę wieczorem lub rano w dniu zabiegu - bardzo ostrożnie nad żylakami.
3. Przed przyjazdem proszę wzišć prysznic (ok 2 dni po zabiegu mycie będzie troszeczkę utrudnione ze względu na stałe noszenie pończochy).
4. Proszę ubrać luźne ubranie, t-shirt, spodnie z dresu, bluza, bardzo luźne buty itp, wziąć butelkę wody i coś do czytania, dowód osobisty (najszybciej się spisuje dane).
5. Jeśli pacjent zażywa jakieś leki na stałe to proszę je zażyć normalnie i przekazać nam informację jakie to są leki (proszę spisać nazwy aktualnie stosowanych leków na kartce).
6. Do zabiegu niezbędna jest pończocha/rajstopy uciskowe, (można zabrać własną, stosowaną dotychczas, lub zakupić u nas na miejscu po zabiegu laserowym - dodatkowy koszt 45-50 PLN, zależny  od rozmiaru - kończyna będzie zmierzona i dobrany odpowiedni rozmiar).
7. Jeśli będzie Pan/Pani potrzebować zwolnienie ZUS, proszę zabrać NIP firmy.
8. Proszę oznaczyć sobie w laboratorium ok tydzień przed zabiegiem: morfologię krwi, APTT oraz INR i zabrać wyniki na zabieg, jeœli wyniki będą odbiegać od podanych norm, proszę skontaktować się z lekarzem kierującym.
9. Adres: InterMed Będzin Krasickiego 14.

Wskazówki dla pacjenta po zabiegu:

Zalecany jest spacer przez 15 do 20 minut niezwłocznie po zabiegu.
Jeżeli podróż do domu pacjenta trwa dłużej niż 1 godzinę, pacjent powinien zatrzymywać się co godzinę i chodzić przez 10-minut. To ćwiczenie poprawia krążenie krwi w nodze, które może być utrudnione przez długą jazdę samochodem.
Łagodny ból może wystąpić po ustąpieniu efektów znieczulenia metodš tumescencjij (ok. 1 godziny po procedurze). Pacjent powinien zażyć środek przeciwbólowy, najlepiej ten, do którego jest przyzwyczajony.
Pończochy uciskowe należy nosić w dzień i w nocy przez pierwsze trzy dni. Po pierwszych trzech dniach pończochy uciskowe nie muszą być zakładane na noc, ale zalecane są nadal w cišgu dnia.
Zaleca się, aby pacjent regularnie chodził, jeŸdził na rowerze i wykonywał inne zalecane ćwiczenia.
Opuchlizna wzdłuż poddanej zabiegowi nogi jest zwykłe efektem ubocznym i powinna zniknąć po kilku tygodniach.
Obrzęk i sztywnoœć po wewnętrznej stronie uda są normalnymi skutkami ubocznymi operacji. Przez maksymalnie 10 dni będzie występować nieco silniejszy ból i uczucie ciągnienia.
Pacjent powinien unikać ciężkiej aktywnoœci fizycznej przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. 

Ciąża
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Choroby nowotworowe
Cukrzyca
Stany zapalne

Develop your own web page with Mobirise