CHOROBY ŻYŁ

Leczenie

Leki

W ostatnich latach pojawiło się na naszym rynku kilka nowych leków, które można stosować w łagodzeniu objawów niewydolności żylnej. Można je podzielić na substancje występujące naturalnie, substancje syntetyczne i półsyntetyczne, niektóre z nich są kombinacją dwóch lub więcej składników. Większość z nich należy do rodziny flawonoidów. Zastosowanie leków flebotropowych jest postępowaniem z wyboru w przewlekłej niewydolności żylnej u chorych, u których postępowanie chirurgiczne jest przeciwwskazane oraz u tych, u których leczenie chirurgiczne jest wspomagajace dla farmakoterapii. Należy jednak pamiętać, że nie przywrócą one sprawności uszkodzonym zastawkom. Leki zawierające diosminę lub trokserutynę zwiększają sprężystość i napięcie ściany żył, czyli wspomagają powrót krwi z żył do serca. Leki te "uszczelniają" ścianę naczyń, co skutecznie zmniejsza przedostawanie się wody z naczyń do tkanek, czyli obrzęki. Leki flebotropowe nie wszędzie cieszą się jednakowym uznaniem -są szeroko stosowane w większości krajów europejskich, rzadziej w krajach anglojęzycznych i skandynawskich.

Leczenie za pomocą ucisku, czyli kompresjoterapia

W pozycji stojącej krew żylna w nogach płynie od stóp w górę - do serca, dzięki:

 • sprawnym zastawkom żylnym,
 • sprężystym ścianom żył,
 • silnym mięśniom nóg.

Kiedy te mechanizmy zawodzą, krew cofa się. Lekarze nazywają to zjawisko - refluksem. Ciśnienie krwi w żyłach rośnie. Naczynia żylne są ze sobą połączone, nadmiar krwi znajduje ujście w innych żyłach. Z czasem powstają "pajączki" lub żylaki. Znajomość opisanego mechanizmu rozwoju nadciśnienia żylnego pozwala zastosować właściwe i skuteczne metody profilaktyki i leczenia.

Ucisk stosowany jest dla zmniejszenia nadciśnienia wewnątrz żył. Trzeba wiedzieć, że w pozycji leżącej ciśnienie w żyłach podudzia jest niskie (około 10 milimetrów słupa rtęci), natomiast po przyjęciu pozycji stojącej ciśnienie to wzrasta aż do 70 mmHg. Zrobienie kroku i uruchomienie pompy mięśni łydki powoduje wypchnięcie krwi ku górze i zmniejszenie ciśnienia w żyłach do około 50 mmHg. Jest to wartość ciśnienia, którą lekarz chce osiągnąć dobierając ucisk leczniczy na stopę i podudzie. W tym celu zaleca gotowe wyroby pończosznicze lub bandażowanie.

Podkolanówki, pończochy, rajstopy

W sprzedaży są wyroby pończosznicze, których zadaniem jest utrzymanie właściwego ciśnienia mimo niesprawnej pracy żył. Dzieje się to dzięki uciskowi, wywieranemu na nogi od zewnątrz. Ucisk jest różny w każdym miejscu dzięki specjalnej, przemyślanej budowie wyrobu. Powinien być najsilniejszy wokół kostek i zmniejszać się stopniowo ku górze. Każdy wyrób uciskowy dobierany jest indywidualnie i precyzyjnie, dlatego obwód nogi musi być zmierzony na różnych wysokościach. Doboru rozmiaru i siły ucisku powinien dokonać specjalista. Noszenie wyrobów źle dobranych, np. zbyt obcisłych pod kolanem, czy na poziomie uda, może zniweczyć wszelkie korzyści kompresjoterapii, gdyż utrudni to odpływ krwi i zwiększy nadciśnienie żylne. Na początku niewydolności żylnej stosuje się te wyroby, których największe ciśnienie wywierane na nogi w okolicy kostek wynosi około 20 mmHg (na opakowaniu oznaczone jest to jako I klasa ucisku). Dla osób z zaawansowaną niewydolnością żylną produkowane są dużo silniejsze wyroby - oznaczone jako II lub III klasa ucisku. Czasami konieczne jest zastosowanie nawet IV klasy ucisku (ponad 40 mmHg). Masz do wyboru rajstopy, pończochy oraz - bardzo wygodne latem - podkolanówki. Można je kupić w wyspecjalizowanych gabinetach lub aptekach na podstawie recepty.

Lecznicze wyroby uciskowe są skuteczne, gdy:

 • mają właściwie, indywidualnie dobrany ucisk i rozmiar,
 • są zakładane w chwili, gdy żyły nie są nadmiernie wypełnione krwią (rano lub po odpoczynku z uniesionymi nogami),
 • są równomiernie naciągnięte na nogę (bardzo ważne - nie wolno ich zawijać),
 • są wymieniane na nowe po okresie zalecanym przez producenta (wszystkie wyroby podczas używania stopniowo się rozciągają, a ich ucisk i skuteczność zmniejsza się).

Wyroby te mogą na początku być odczuwane jako zbyt ciasne. Nasz organizm, podobnie jak do noszenia okularów, musi się do nich po prostu przyzwyczaić. Po około 2 tygodniach poczujesz się w nich komfortowo, znikną obrzęki i zmęczenie. Wyroby dobrej jakości utrzymują swoją skuteczność nawet kilka miesięcy. Jeszcze odrobina elegancji: obecnie można sobie już dobierać kolory i fasony.

Bandaże

Bandaże są dużo tańsze i łatwiej dostępne od wyrobów pończoszniczych. Jednak nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe. Potrafią zsuwać się z nogi, powodując otarcia. Niemniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane, np. kiedy na nodze występują rany i nie można nakładać podkolanówek, pończoch, czy rajstop. Działanie ich może okazać się także skuteczniejsze w ciężkich stanach niewydolności żylnej. Nie należy stosować zwykłych, białych elastycznych bandaży. Bandaże zalecane w chorobach żył charakteryzują się małą rozciągliwością. Produkowane są w kolorze brązowym. Pacjenci wolą ten kolor, gdyż jest mniej widoczny na nodze.

Bandażując nogę należy przestrzegać następują­cych zasad:

 • bandaż należy zakładać, gdy żyły nie są nadmiernie wypełnione krwią (najlepiej rano lub w pozycji leżącej),
 • noga musi być zabandażowana od podstawy palców do kolana lub, w miarę konieczności, wyżej,
 • nogę bandażuje się w kierunku od wewnątrz na zewnątrz, a nie odwrotnie,
 • ucisk należy stopniować tak, by najsilniejszy był wokół kostki,
 • można zakończyć zakładanie bandaża przyklejając go do łydki specjalnym klejem, co skutecznie zabezpieczy bandaż przed uciążliwym zwijaniem się.

Kompresjoterapia - masaże z użyciem specjalistycznej aparatury

Jeśli Twoje dolegliwości to głównie obrzęki możesz skorzystać z masaży w wyspecjalizowanych gabinetach. Na Twoje nogi zostaną nałożone nogawki, do których naprzemiennie wprowadzane i wysysane jest sprężone powietrze. Masaż powoduje, ze zalegająca krew jest przesuwana w kierunku od stop do serca. Półgodzinny masaż skutecznie eliminuje dolegliwości na wiele godzin, a nawet dni.


Przeczytaj więcej o leczeniu operacyjnym >


Projekt i realizacja: Maciej Maliszewski - Webdesign