CHOROBY ŻYŁ

Schorzenia układu żylnego - co warto wiedzieć?

Choroby żył przebiegają zwykle o wiele mniej dramatycznie niż choroby tętnic. Występują za to o wiele częściej. Przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych (PNŻ) stwierdza się w odsetku do 55% w populacji dorosłych: w 10-55% wśród mężczyzn oraz w 50-55% wśród kobiet. Różnego typu żylaki stwierdza się u 10-33% kobiet i 10-20% mężczyzn. Dziedziczne predyspozycje stwierdzono u 85% chorych z żylakami i tylko w 22% w rodzinach, w których nie stwierdzono choroby żylakowej .

Przewlekła niewydolność żylna zwykle zaczyna się mało dokuczli­wymi dolegliwościami. Na początku pojawia się obrzęk wokół kostek, odczuwa się ból, pieczenie, kurcze mięśni nóg. Z czasem widoczne stają się "popękane naczynia - pajączki". Nie leczona niewydolność żylna może prowadzić do pojawienia się żylakówa a nawet do powstawania trudno gojących się ran na podudziach.

Klasyfikacja PNŻ - klasyfikacja CEAP

Klasyfikacja CEAP została zaproponowana przez międzynarodowy zespół specjalistów w 1994 roku. Celem przedsięwzięcia było wprowadzenie standardu oceny przewlekłej niewydolności żylnej uwzględniających wszystkie jej objawy , przyczyny powstania choroby, anatomię i patofizjologię. W praktyce codziennej wykorzystywana jest tylko część tego podziału - tzw. klasyfikacja kliniczna (CO-6):

  • Stopień 0 - brak objawów choroby żył
  • Stopień 1 - teleangiektazje lub żyły siatkowate
  • Stopień 2 - obrzęk
  • Stopień 3 - żylaki
  • Stopień 4 - zmiany skórne pochodzenia żylnego (wyprysk, pigmentacja, zapalenie tkanki podskórnej)
  • Stopień 5 - jak w stopniu 4 i zagojone owrzodzenie
  • Stopień 6 - jak w stopniu 4 i czynne owrzodzenie

Przeczytaj więcej o zaleceniach >


Projekt i realizacja: Maciej Maliszewski - Webdesign