CHOROBY TĘTNIC

Profilaktyka i leczenie miażdżycy

Należy podkreślić, że jakakolwiek działalność lecznicza będzie miała ograniczony zakres bez pełnego włączenia się pacjenta w proces leczniczy. Mam tu na myśli potrzebę akceptacji zmiany trybu życia , nawyków żywieniowych, wyeliminowania nałogów.

Eliminacja czynników ryzyka:

1.Początkowe etapy schorzeń układu tętniczego wymagają zwykle modyfikację czynników ryzyka :

  • Odzwyczajenia się od palenia tytoniu
  • Zmniejszenia masy ciała
  • Modyfikacji zaburzeń lipidowych
  • Zmniejszania stężenia cholesterolu LDL
  • Zwiększania stężenia cholesterolu HDL
  • Zmniejszania stężenia triglicerydów
  • Normalizacji ciśnienia tętniczego
  • Leczenia cukrzycy

Dieta

Bardzo ważnym elementem leczenia jest dieta. Istnieje kilkadziesiąt przebadanych w dużych programach naukowych diet które przynoszą pozytywne skutki w leczeniu miażdżycv. Najbliższa naszym zwyczajom żywieniowym i jednocześnie najbardziej przebadana wydaje się być dieta śródziemnomorska oparta na stosowaniu tłuszczów nienasyconych (olej z oliwek_zamiast oleju zwierzęcego)

Ruch

Bardzo ważnym elementem leczenie jest ruch a w szczególności trening marszowy. Zaleca się kilka razy dziennie spacery podczas których pacjent maszeruje do momentu pojawienia się pierwszego bólu w łydkach (należy odpocząć kilka minut i następnie kontynuować spacer).

2.Dalsze etapy miażdżycy wymagają dodatkowo włączenia na stałe leczenia farmakologicznego a następnie, w miarę rozwoju choroby, interwencji chirurgicznej (endowaskularnej lub klasycznej) .

- angiochirurgia klasyczna - polega na usunięciu przeszkody w zatkanym naczyniu lub ominięciu jej za pomocą tzw. by-passu , czyli za pomocą fragmentu własnej żyły lub za pomocą kawałka rurki ze sztucznego materiału

- zabiegi endowaskularne - polegają na przezskórnym (zwykle bez konieczności wykonywania dużego cięcia powłok skórnych) rozszerzeniu zwężonego naczynia przez balon na cewniku włożonym do tego naczynia Dodatkowo można podczas takiego zabiegu założyć od środka naczynia tzw. stent czyli fragment drucianej rurki która będzie zapobiegała zwężeniu w tym miejscu. Niestety nie wszystkie rodzaje zwężeń można zakwalifikować do leczenia metodą endowaskularną.


Projekt i realizacja: Maciej Maliszewski - Webdesign